На обочині дороги при в’їзді до Плахтянки здіймається хрест. Довкруг спокійно й тихо — ні людей, ні машин. Трава, зорана земля, паркани й поодинокі дерева, стріхи будинків в гарячому повітрі й пронизливо-блакитне небо над головою.
Мимоволі пригальмовую й зупиняю велосипед.
Хрест виглядає міцним і ошатним. Між темними дерев’яними брусами видніється іконка — образ Ісуса Христа на блакитному тлі, — такого ж кольору, як і небо довкруг.
Подібні хрести стали вже звичними на обочинах наших доріг. Вони стоять при в’їзді практично в кожен населений пункт в окрузі. Бувають з інонками, бувають без, бувають пофарбовані, з простого дерева, — часто перев’язані рушниками й прикрашені квітами. Почали їх ставити в пам’ять жертв Голодомору. Потім, очевидно, значення їх і смисл розширилися й хрести стали виконувати роль свого роду оберегів певного населеного пункту. Хрест наче показував, що рука Господня тримається над цим містечком чи селом.
На мить затамовую себе, вдивляючись у хрест, наче намагаюся віднайти минуле десь у глибині власної душі: блискуче-темні очі в кутку хати на лаві… й поруч ще очі… й ще… — й широкі жовті зуби в запиленому світлі з відчинених дверей: «Знайшов!» — сусідський парубок, якого взяли в бригаду по хлібозаготівлях, з клунком гречки в руці. Обнишпорив усе в хаті, перевірив в печі й за піччю, й знайшов таки на вулиці під стріхою! Й заслужив миску «комсомольського» супу!.. Кинув клунок у сіни, він прорвався… гречка просипалася… — на тлі блискучих очей-очей серед блідих плям облич… на лаві в запиленому кутку… хати-мазанки… — під солом’яною стріхою обабіч розбитої піщаної вулиці під жорстким сонцем згори. Серед тополь, що мерехтять світло-темнозеленими листочками в подихах вітру, ясно-блакитного неба й замерлій тиші довкруг. Й нудотного запаху мертвих тіл, що розкладаються. Тоненькими цівочками виточується догори, запах, поєднується з іншими цівками, поволі провертається темною космічною спіраллю, збільшуючись у розмірах, — тримається над цією землею, — серед викривленого… іреального минулого… — й що враз звіялося в небуття.
Переводжу подих. Відчуваю синє небо над головою.
Господи, вбережи Україну.
Сідаю на велосипед й їду дорогою далі. Переднє колесо тоненько й пронизливо рипить. Треба буде десь у Макарові роздобути мастила й змазати.
-
Вітаю вас!
Пропоную відпочити трохи. Коли вже надто переймають життєві негаразди й роздратовують новини, ми з сім’єю сідаємо на велосипеди й їдемо в ліс. Дерева й свіже повітря… — й життя видається інакшим.
У цьому блозі ви знайдете нотатки про природу й тварин, історичні розвідки тощо.
Опублікував тут і прозові твори, зокрема, перші частини романів “Енелодром” і “Телеграма”. Вибрані нотатки
-
Клінічна смерть динозавра
-
Голос трави
-
Курячий страх
-
На Андріївському узвозі
-
Час мухоморів
-
Лісовий цуцик
-
Між електричкою, полем і небом
-
Чи живуть крокодили в калюжі на дорозі
-
Хрущі
-
Рання весна в лісі
-
Перше квітня
-
Вечір з гіпсовою замазкою, завірюхою за вікном і лаунжем
-
Зимово-лісовий сюр
-
Танув торішній сніг...
-
Роздоріжжя
-
Не страхітливий зовсім намет
-
Погляд з неба
-
Пізнього-пізнього вечора
-
-
Історія
Політика
Архів
Категорії
Позначки
- Великдень
- Змієві вали
- Майдан
- Народне віче
- Тимошенко
- Янукович
- археологія
- бісер
- велосипед
- весна
- вужі
- гриби
- дорога
- жаби
- жуки
- зима
- квіти
- колорадський жук
- комахи
- коти
- ліс
- лісова дорога
- літо
- ностальгія
- озеро
- осінь
- повноводдя
- поле
- прадавня історія України
- прибудова
- прибульці
- протест
- птахи
- революція
- смерть
- сніг
- спогади
- ставок
- сумно
- тварини в лісі
- черепаха
- чорний дятел
- чорний кіт
- шпаки
- євромайдан
Світлини
Кажуть, усе в цьому світі відбувається з Божої волі,і голодомор -також. Якщо це справді так, то всі оті хрести на в"їздах до сіл покликані нагадати Тому, з чиєї волі ті страхіття творились на нашій землі, що цей народ свою частку вини уже спокутував сповна...
Я пов’язав тему Голодомору з прадавньою історію України, тому що зрозумів — все взаємопов’язане, все має свої причини й наслідки. Ми повинні розібратися зі своєю історію, згадати, хто ми й звідки, тоді й зрозуміємо, куди нам прямувати... Ця нотатка — своєрідний вступ до серії заміток на історичні теми, які я планую написати.
Хороша стаття мені сподобалась.
Пишіть на історичні теми і надалі.
Дякую!