Вийшов надвір, бачу: по доріжці бігає шпак.
Якийсь наче й не зовсім шпак, хоча рухи характерно шпачині. Придивився: шпаченя. Велике. Пір’я сіре, не блищить, як у дорослих шпаків, докруг клюва — жовта смужка. Годоване й зовсім не зашугане.
Дивно, що довкруг не було видно, а головне не чутно шпачиної братії. Такий ґвалт, бувало, вчиняли, й не одним сімейством, коли шпаченя випадало з гнізда або ж кішка намірялася добратися до шпаківні чи підлітала галка. Напевне, зараз було все так, як належить. У шпаків відбулися перші лети. Пташенята полишили гніздо й тепер навчаються самостійно виживати в цьому світі. Шпаченя не дуже нас лякалося й не ховалося в заростях папороті й барвінка. Бігало по двору, змахувало крильцями й намагалося злетіти. Видно, в його генах уже вкарбувалося — люди не є життєвими ворогами, хоча ставитися до них треба з обережністю.
Спіймати його виявилося неважко. Шпаченя не пручалося й не поривалося клюнути.
Знайшли йому черв’яків, хотіли погодувати.
Знехтувало.
Що було вдіяти? Відпустили на город, нехай стрибає далі. Подбали тільки, щоби чорний кіт Марся не вешталися довкруг. Може, виживе й приєднається до гурту сородичів.
Навчитися літати — не найскладніше завдання для молодих шпаків. Головне — навчитися самим добувати собі харч.
Якось доводилося спостерігати, як тату-маму шпаків на городі просто таки переслідували дорослі шпаченята. Короткими перельотами й перебіжками — навипередки — підскакували й вихоплювали черв’яків і личинок. Дорослі шпаки не знали, що вже їм робити і як, зрештою, примусити цих аглоїдів самостійно знаходити поживу.
Певний час шпаки ще тримаються на городах поблизу рідної шпаківні, а потім потихеньку перебираються на поля, де вдосталь зерна. Там і живуть зграями, аж поки не надходить час відправлятися в теплі краї.
Дивна річ — живуть вони біля наших осель всього лиш півтора-два місяці на рік, але ми вважаємо їх «своїми». Та й самі шпаки прилітають до наших осель, наче до себе додому.
Пам’ятаю, як у кінці березня, коли знову й жорстко прийшла зима, на гілках горіха в морозному вітрі понуро сидів шпак, — набундючившись й усім своїм видом показуючи, що відмовляється розуміти, що відбувається. Й потім, коли ще лежав сніг, але вже дихнуло весною, — шпаки радісно почали щебетати. Й освоювалися в шпаківні, як у рідному домі, в який повернулися.
Важко сказати, скільки шпачиних поколінь поспіль прилітали сюди створювати сім’ю й виводити пташенят. Не виключено, що й нас вони вже знають і розрізняють з-поміж інших людей. Принаймні, щебечуть якось по-особливому вимогливо, коли весною на місці не виявляється шпаківні, або вона не відремонтована, як належить.
Я пиляю дошки, забиваю цвяхи, ставлю драбину й лізу на яблуню, — тим часом пара шпаків сидить неподалік і спостерігає за мною. А потім підлітають і перевіряють роботу.
А відтак шалено щебечуть рано-вранці й будять. Та я на них не в претензії.
"Співочий" період у шпаків швидко закінчується й настає важкий і напружений період годування й виведення в світ пташенят. Мотайся туди-сюди, знай тільки махай крилами, — зі шпаківні на город, — хапай, що побачиш — личинку або ж черв’яка, — й до шпаківні, — а там невгамовне цвірінькання й роти-роти, — кидай аглоїдам! — і знову на город — хапай! — й знову до шпаківні. Таке життя. Й так година за годиною, з дня на день... Й аж поки діти не виростуть, до перших летів... А там уже можна й для себе пожити... на просторих полях... восени...
Зараз біля шпаківні стало порожньо й тихо. Довкружній простір обживають горобці. Напевне, й ув шпаківні поселиться одне з їх сімейств.
Та навесну шпаки прилетять знову — й, сподіваюся, серед них буде й «наше» пташеня. Дорослий уже, мудрий шпак.
Або шпачиха.
-
Вітаю вас!
Пропоную відпочити трохи. Коли вже надто переймають життєві негаразди й роздратовують новини, ми з сім’єю сідаємо на велосипеди й їдемо в ліс. Дерева й свіже повітря… — й життя видається інакшим.
У цьому блозі ви знайдете нотатки про природу й тварин, історичні розвідки тощо.
Опублікував тут і прозові твори, зокрема, перші частини романів “Енелодром” і “Телеграма”. Вибрані нотатки
-
Клінічна смерть динозавра
-
Голос трави
-
Курячий страх
-
На Андріївському узвозі
-
Час мухоморів
-
Лісовий цуцик
-
Між електричкою, полем і небом
-
Чи живуть крокодили в калюжі на дорозі
-
Хрущі
-
Рання весна в лісі
-
Перше квітня
-
Вечір з гіпсовою замазкою, завірюхою за вікном і лаунжем
-
Зимово-лісовий сюр
-
Танув торішній сніг...
-
Роздоріжжя
-
Не страхітливий зовсім намет
-
Погляд з неба
-
Пізнього-пізнього вечора
-
-
Історія
Політика
Архів
Категорії
Позначки
- Великдень
- Змієві вали
- Майдан
- Народне віче
- Тимошенко
- Янукович
- археологія
- бісер
- велосипед
- весна
- вужі
- гриби
- дорога
- жаби
- жуки
- зима
- квіти
- колорадський жук
- комахи
- коти
- ліс
- лісова дорога
- літо
- ностальгія
- озеро
- осінь
- повноводдя
- поле
- прадавня історія України
- прибудова
- прибульці
- протест
- птахи
- революція
- смерть
- сніг
- спогади
- ставок
- сумно
- тварини в лісі
- черепаха
- чорний дятел
- чорний кіт
- шпаки
- євромайдан
Світлини
Казань брав... квартиру Шпака -не брав...А ти навіть ремонтував її. Молодець! І образок -чудовий!
До честі шпаків, що живуть у мене, вони не тримають у квартирі «три магнітофона, три кінокамери закордонних, три портсигари вітчизняних, куртку замшеву, три… куртки...» 🙂
Ми як були малі, то малого шпака пробували вишнями годувати 🙂
Але він не їв, то ми відпустили.
Їм більше до вподоби черв’яки або личинки жуків. Коли копав город, кидав їм личинки хрущів. Спочатку підлітали й швидко хапали, а потім об’їлися й дивитися на них не хотіли...